Η σούπερ Σερένα νικήτρια στο αμερικάνικο Oπεν

Serena Williams

Serena Williams.

Η Σερένα Ουίλλιαμς νίκησε την Βικτόρια Αζαρένκα από τη Λευκορωσία με 6-2,2-6,7-5 και κατέκτησε για τέταρτη φορά
το αμερικάνικο Οπεν στη Νέα Υόρκη. Αυτός ήταν συνολικά ο 15ος τίτλος της  Αμερικανίδας τενίστριας σε τουρνουά Γκραν Σλαμ. Ο αγώνας είχε διάρκεια δύο ώρες και 18 λεπτά. Δείτε το βίντεο

Στο τρίτο σετ, η Αζαρένκα προηγήθηκε 5-3, αλλά η Σερένα με σερί 4-0 έφτασε στη νίκη και στον τίτλο! Η Αμερικανίδα είχε 13 άσους  και 77% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς. Ακόμα είχε 44 winners (έναντι 13), ενώ έκανε περισσότερα λάθη από την αντίπαλο της  (45 έναντι 27).

Η Σερένα παραδέχτηκε ότι η Αζαρένκα έπαιξε εξαιρετικά και άξιζε τον τίτλο: «Είχα ετοιμάσει και τις δηλώσεις μου στο τέλος ως ηττημένη» είπε «Η Βικτόρια έπαιξε εξαιρετικό τένις».

Η Αζαρένκα δεν μπορούσε να πιστέψει την ήττα: «Είναι σκληρό έτσι όπως έγινε.Ομως, η Σερένα είναι σπουδαία αθλήτρια» είπε.

Exciting Full Set 3 and Ceremony Serena Williams vs Victoria Azarenka Finals US Open 2012 Sep 9