Στην αφετηρία της Β΄ ΕΣΚΑΗ το Ανδρικό τμήμα του Ληξουρίου

ΝΕΟΛ

Ν.Ε.Ο.Λ

Στην αφετηρία της Β΄ ΕΣΚΑΗ και των 18 αγώνων του πρώτου Ομίλου, περνάει την προσεχή Κυριακή 17/11 και το Ανδρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης του Ληξουρίου, όπου στα πλαίσια του νέου πρωταθλήματος της Τοπικής Ένωσης Αχαΐας-Ηλείας, αντιμετωπίζει στην Πάτρα (κλειστό γήπεδο Ροϊτίκων, 1.30 μ.μ) την ομάδα του Σείριου Πατρών. Η ανανεωμένη ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου με αρκετούς νέους παίκτες στην σύνθεσή της…

προερχόμενους κυρίως από τις ακαδημίες του Ν.Ε.Ο.Ληξουρίου, καλείται να αντεπεξέλθει φέτος με επιτυχία στις δυσκολίες του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας, που σύμφωνα με την προκήρυξη της  ΕΣΚΑΗ, έχει χωριστεί σε 2 ομίλους και στέλνει απευθείας τους πρώτους στην Α2 και τους 2 επόμενους κάθε group σε αγώνες μπαράζ. Η ‘νέα’ ομάδα λοιπόν της Παλικής, που προπονείται εντατικά από τις αρχές Σεπτεμβρίου, ευελπιστεί σε ένα καλό ξεκίνημα απέναντι στην ομάδα των Πατρών, για να μπει με το δεξί στις υποχρεώσεις της για την καινούρια περίοδο.

Νωρίτερα στις 12:00 στο ίδιο γήπεδο η Παιδική ομάδα του Ληξουρίου, αντιμετωπίζει την αντίστοιχη της Ε.Α.Παραλίας, για την τελευταία αγωνιστική του πρώτης φάσης-έχει ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση και σύμφωνα με την ανακοίνωση της Επιτροπής η κλήρωση θα γίνει την Τρίτη στα γραφεία της Ένωσης.
Την Κυριακή επίσης 17/11 στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο « ΠΑΝ. ΑΛΕΞΙΩΤΙΣΑΣ » και ώρα 09.30 – 12.30, θα πραγματοποιηθεί προπόνηση προεπιλογής αθλητών που γεννήθηκαν τα έτη 1999-2000 για την Εθνική Ομάδα Παμπαίδων .
Η ΕΣΚΑ-Η καλεί τα σωματεία μέλη να στείλουν τους αθλητές τους σύμφωνα με τοπρόγραμμα , μετά από αυστηρή επιλογή των προπονητών τους.
Η προπόνηση θα πραγματοποιηθεί παρουσία των Ομοσπονδιακών Προπονητών.

Βαθμολογίες των 3 ομίλων του Παιδικού Πρωταθλήματος
Οι 4 πρώτες κάθε ομίλου θα είναι στην κλήρωση της Τρίτης, ενώ απομένει μία αγωνιστική.
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (1 ΟΜΙΛΟΣ)
Ομάδα
Βαθμ
Αγων
Νικ
Ηττ
ΗΦΑΙΣΤΟΣ
15
8
7
1
ΑΕΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ
14
7
7
0
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΑΣ
14
8
6
2
ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
14
8
6
2
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΓΕ
13
8
5
3
ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α
11
8
3
5
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΟ
9
7
2
5
ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ Α
9
8
1
7
ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ
8
7
1
6
ΑΣ ΑΠΟΛΛΩΝ
7
7
0
7
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (2 ΟΜΙΛΟΣ)
Ομάδα
Βαθμ
Αγων
Νικ
Ηττ
ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ Ν.Ε.Ο
13
7
6
1
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ ΑΣ
12
6
6
0
ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΟΙ
12
7
5
2
ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ ΑΣ
11
6
5
1
ΑΧΑΓΙΑ 82
11
7
4
3
ΓΛΑΥΚΟΣ Α.Ο.
9
7
3
3
ΑΓΥΙΑΣ ΑΕ ΠΑΤΡ.
9
8
2
5
ΑΧΑΙΟΣ 47 ΑΣ
6
7
0
6
ΦΑΕΘΩΝ ΑΝΤΙΡΙΟΥ
6
7
0
6
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (3 ΟΜΙΛΟΣ)
Ομάδα
Βαθμ
Αγων
Νικ
Ηττ
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΣ
13
7
6
1
ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΟ ΑΧΑΙΑΣ
12
7
5
2
Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΕ ΠΥ
12
7
5
2
ΖΑΚΥΝΘΟΥ ΑΓΕ
12
7
5
2
ΑΙΓΕΑΣ ΑΟ
11
7
4
3
ΙΦΙΤΟΣ Γ.Ε.Π
11
8
4
3
ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΑΟ
9
7
2
5
ΑΓΣ ΣΤΡΟΥΣΙΟΥ
8
7
1
6
ΛΕΧΑΙΝΩΝ ΑΕ
5
7
0
5
email