Κεφαλονιά: Εκπρόσωποι & Συμβούλια Τοπικών Κοινοτήτων

Τοπική Κοινότητα Μεταξάτων

Τοπική Κοινότητα Μεταξάτων

Ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα της  Κυριακής στον πρώτο γύρο εξελέγησαν οι εκπρόσωποι των Τοπικών Κοινοτήτων, οι Πρόεδροι και τα μέλη στα τριμελή συμβούλια των Τοπικών Κοινοτήτων.

Για τις Δημοτικές Κοινότητες (Αργοστόλι, Ληξούρι, Φαρακλάτα, Σάμη, Πόρος και Σκάλα) ο πρόεδρος και η πλειοψηφία των μελών (τα 3/5 του συμβουλίου) θα προέρχονται από το συνδυασμό του Δημάρχου που θα εκλεγεί την Κυριακή ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου.

Είναι δε χαρακτηριστικό του παράδοξου αυτού στοιχείου του εκλογικού νόμου, ότι αν εκλεγεί Δήμαρχος ο Μιχαλάτος θα πάρει όλους τους Προέδρους και την πλειοψηφία και στις έξι δημοτικές κοινότητες όταν όχι μόνο δεν ήλθε πρώτος την πρώτη Κυριακή σε καμία εξ αυτών, αλλά και σε Αργοστόλι, Ληξούρι ήλθε … τέταρτος, σε Φαρακλάτα και Πόρο ήλθε ….τρίτος και σε Σκάλα, Σάμη δεύτερος !!!

Σύμφωνα λοιπόν με τα επίσημα αποτελέσματα του Πρωτοδικείου Κεφαλληνίας 

Ο Αλέξανδρος Παρίσης έχει ήδη εκλέξει 17 εκπροσώπους τοπικών κοινοτήτων, ο Θεόφιλος Μιχαλάτος 7, ο Αλέκος Καλαφάτης 13, 1 ο Μάκης Δημητράτος, ενώ ένας θα εκλεγεί μετά από κλήρωση (Τρωϊαννάτα).

Στα τριμελή συμβούλια των τοπικών κοινοτήτων 9 Προέδρους έχει ο Παρίσης, 15 ο Μιχαλάτος και 3 ο Καλαφάτης.

Αναλυτικά οι εκπρόωποι και τα συμβούλια στις τοπικές κοινότητες ανά δημοτική ενότητα είναι (Με (Π) συμβολίζονται οι ανήκοντες στο συνδυασμό του Παρίση, με (Μ) στον Μιχαλάτο, με (Κ) στον Καλαφάτη, με (Δ) στον Δημητράτο και με (Γ) στον Γκισγκίνη)

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

Τοπική Κοινότητα Αγκώνος : Τουμασάτος Σπυρίδων (Π)

Τοπική Κοινότητα Δαυγάτων: Βαγγελάτος Σπυρίδων (Κ)

Τοπική Κοινότητα Διλινάτων : Πρόεδρος: Γασπαράτος Ευάγγελος (Π), Μέλη: Τζωρτζάτος Αναστάσιος (Κ), Φωής Νικόλαος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Ζόλων: Απέργης Γεώργιος (Π)

Τοπική Κοινότητα Θηναίας: Κωνσταντάτος Παναγής (Π)

Τοπική Κοινότητα Κουρουκλάτων: Παπαδάτος Πάρις (Π)

Τοπική Κοινότητα Νυφίου: Βανδώρος Σπυρίδων (Π)

Τοπική Κοινότητα Τρωϊαννάτων: Ισοβάθμησαν Μιχαλάτος και Καλαφάτης με 44 ψήφους και ο Πρόεδρος θα αναδειχθεί με κλήρωση μεταξύ του Λιονάτου Σπυρίδωνα (Κ) και Θεοδωράτου Ανδρέα (Μ)

Τοπική Κοινότητα Φάρσων: Βουτσινάς Βασίλειος (Κ)

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΛΕΙΟΥ – ΠΡΟΝΝΩΝ

Τοπική Κοινότητα Αγίας Ειρήνης: Πρόεδρος: Τότολος Μιχαήλ (Κ),

Μέλη: Γιαννάκης Διονύσιος (Π), Μανέντης Διονύσιος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Αγίου Νικολάου: Μέργιανος Ευάγγελος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Αργινίων: Σιλιβέρδης Αλέξανδρος (Π)

Τοπική Κοινότητα Βαλεριάνου: Πρόεδρος: Χιόνης Άθως (Π), Μέλη: Χιόνης Διονύσιος (Π), Αποστολάτου Αντιγόνη (Μ)

Τοπική Κοινότητα Μαρκόπουλου: Πρόεδρος: Αθανασίου Ευθύμιος (Π), Μέλη: Παντελειός Διονύσιος (Μ), Παγουλάτου Ευγενία (Κ)

Τοπική Κοινότητα Μαυράτων: Χαρεράς Αλκιβιάδης (Κ)

Τοπική Κοινότητα Ξενόπουλου: Κόκλανος Ιωάννης (Π)

Τοπική Κοινότητα Πάστρας: Φουρνιώτης Γεράσιμος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Χιονάτων: Κουτροκόης Φώτιος (Μ)

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΕΡΙΣΟΥ

Τοπική Κοινότητα Αντιπάτων Ερίσου: Βανδώρος Γεράσιμος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Άσου: Βρυώνης Κυριάκος (Π)

Τοπική Κοινότητα Βαρέος: Βατικιώτη Ελευθερία (Μ)

Τοπική Κοινότητα Βασιλικάδων: Κονιδάρης Χρυσόστομος (Π)

Τοπική Κοινότητα Καρυάς: Κακιας Ιωάννης (Μ)

Τοπική Κοινότητα Κοθρέα: Βρυώνης Κωνσταντίνος (Π)

Τοπική Κοινότητα Κομιτάτων: Παπαθεοδωράτου Ελισάβετ (Κ)

Τοπική Κοινότητα Μεσοβουνίων: Θωμάς Γεράσιμος (Π)

Τοπική Κοινότητα Νεοχωρίου: Σακκάτος Ευάγγελος (Π)

Τοπική Κοινότητα Πατρικάτων: Παπαδάτος Ευάγγελος (Π)

Τοπική Κοινότητα Πλαγιάς: Χαϊδεμένος Νικόλαος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Τουλιάτων: Πρόεδρος: Ζαμπέλη Μαρία (Π), Μέλη: Χρυσάφης Παναγιώτης (Μ), Βασιλάτος Γεράσιμος (Δ)

Τοπική Κοινότητα Φισκάρδου: Πρόεδρος: Δενδρινός Πολυχρόνης (Μ), Μέλη: Σουπιωνά Ροδαμάνθη (Μ), Κοντογούρη Ευαγγελία (Π)

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΛΕΙΒΑΘΟΥΣ

Τοπική Κοινότητα Βλαχάτων Εικοσιμίας: Πρόεδρος: Χαραλαμπάτος Απόστολος (Μ) Μέλη: Αλεξανδράτου Ελπίδα (Μ), Μιχαλάτος Σωτήριος(Κ)

Τοπική Κοινότητα Καραβάδου: Πρόεδρος: Σταματελάτου Ειρήνη (Μ), Μέλη: Αντωνίου Βασίλειος (Π), Μαγουλά Ζαφειρούλα (Κ)

Τοπική Κοινότητα Κεραμειών: Πρόεδρος: Γελάρδος Λεωνίδας (Μ), Μέλη: Καμπίτσης Στυλιανός (Μ), Αραβαντινός Αντώνιος (Γ)

Τοπική Κοινότητα Λακήθρας: Πρόεδρος: Κωνσταντάτος Ιωάννης (Μ), Μέλη: Σκλάβος Γεώργιος (Μ), Μαρκόπουλος Κωνσταντίνος (Π)

Τοπική Κοινότητα Λουρδάτων: Μαγουλάς Χρήστος (Δ)

Τοπική Κοινότητα Μεταξάτων: Πρόεδρος: Αυγουστάτος Αντώνιος (Κ), Μέλη: Μοσχόπουλος Ευάγγελος (Μ), Γιαννακοπούλου – Κεκάτου Άννα (Π)

Τοπική Κοινότητα Μουσάτων: Πρόεδρος: Καλλιβωκάς Θεόδωρος (Μ), Μέλη: Μινέτου Μαρίνα (Μ), Κωνσταντάτος Διονύσιος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Περατάτων: Πρόεδρος: Παπαδάτος Ανδρέας (Μ), Μέλη: Αναγνωστόπουλος Δημήτριος (Π), Βανδώρου Μαρία (Κ)

Τοπική Κοινότητα Πεσσάδας: Πρόεδρος: Μώρου – Δόριζα Διονυσία (Μ), Μέλη: Χαρτουλιάρη Ευτυχία (Μ), Μαραβέγια Ευαγγελία (Κ)

Τοπική Κοινότητα Λακήθρας: Πρόεδρος: Κωνσταντάτος Ιωάννης (Μ), Μέλη: Σκλάβος Γεώργιος (Μ), Μαρκόπουλος Κωνσταντίνος (Π)

Τοπική Κοινότητα Σβορωνάτων: Πρόεδρος: Φραγκιάς Θεόφραστος (Μ), Μέλη: Πούλος Παναγής (Δ), Παπαϊωάννου Θεόδωρος (Π)

Τοπική Κοινότητα Σπαρτιών: Πρόεδρος: Μαφρέδας Μιχαήλ (Μ), Μέλη: Μεσολωράς Κωνσταντίνος (Μ), Δίλαλος Αντώνιος (Π)

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΟΜΑΛΩΝ

Τοπική Κοινότητα Ομαλών: Πρόεδρος: Κουταβάς Διονύσιος (Π), Μέλη: Τσακαρισιάνος Σταύρος (Π), Φωτεινάτος Μαρίνος (Κ)

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΑΛΙΚΗΣ

Τοπική Κοινότητα Αγίας Θέκλης: Θωμάτος Κωνσταντίνος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Αθέρος: Κοσμάτος Κωνσταντίνος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Δαμουλιανάτων: Ζαφειράτος Ανδρέας (Κ)

Τοπική Κοινότητα Καμιναράτων : Μαρούλης Γεράσιμος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Κατωγής: Πρόεδρος: Βιτωράτος Πέτρος (Π), Μέλη: Έρτσος Γεώργιος (Γ), Δαβρής Δημήτριος (Δ)

Τοπική Κοινότητα Κοντογενάδας: Γερολυμάτος Χαράλαμπος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Κουβαλάτων: Νερατζίνης Γιώργος (Γ)

Τοπική Κοινότητα Μονοπολάτων: Θεοδωράτος Χρήστος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Ριφίου: Γιακουμάτος Παντελής (Κ)

Τοπική Κοινότητα Σκινέως: Ρεπόυση Ελένη (Κ)

Τοπική Κοινότητα Σουλλάρων: Πρόεδρος: Μένεγος Σταύρος (Μ), Μέλη: Αντύπας Αντώνιος (Π), Μαγδαληνός Διονύσιος (Γ)

Τοπική Κοινότητα Φαβατάτων: Λυκούδη Αικατερίνη (Μ)

Τοπική Κοινότητα Χαβδάτων: Πρόεδρος: Μουρελάτος Γεράσιμος (Π), Μέλη: Μουρελάτος Ανδρέας (Π), Μουρελάτος Γεώργιος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Χαβριάτων: Μοσχόπουλος Αναστάσιος (Π)

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΥΛΑΡΕΩΝ

Τοπική Κοινότητα Αγίας Ευφημίας: Πρόεδρος: Ζαφειράτος Παναγής (Μ), Μέλη: Διαμαντής Γεώργιος (Π), Αλεξάτος Γεράσιμος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Διβαράτων: Πρόεδρος: Γάσπαρης Γεώργιος (Π), Μέλη: Αντύπα – Κλαουδάτου Ορθοδοξία (Π), Τζαννάτος Χρήστος (Κ)

Τοπική Κοινότητα Μακρυώτικων: Πρόεδρος: Αλυσανδράτος Διονύσιος (Κ), Μέλη: Αλυσανδράτου Μυρτώ (Π), Βασιλοπούλου Θεώνη(Μ)

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΑΜΗΣ

Τοπική Κοινότητα Γριζάτων: Πρόεδρος: Φαραντούρη Άννα – Μαρία  (Μ), Μέλη: Καλλιβωκάς Ευάγγελος (Κ), Διγαλέτος Ιωάννης (Γ)

Τοπική Κοινότητα Καραβομύλου: Πρόεδρος: Μωραϊτης Βασίλειος (Π), Μέλη: Καβαλλιεράτος Άγγελος (Π), Στεφανάτος Γεώργιος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Πουλάτων: Τουλάτος Άγγελος (Π)

Τοπική Κοινότητα Πυργίου: Πρόεδρος: Σταματελάτος Διονύσιος (Π), Μέλη: Σταματελάτος Νικόλαος (Π), Φιλιππάτος Διονύσιος (Μ)

Τοπική Κοινότητα Χαλιωτάτων: Δευτεραίος Γεράσιμος (Μ)

email
Πηγή άρθρου: kefaloniapress.gr